Mozaik Malzemeleri Nereden Alınır?

Mozaik sanatına ilgi duyanların ihtiyaç duyacağı temel mozaik hobi malzemelerinden ve bu malzemelerin nereden satın alınabileceğinden bahsedeceğim.

Temel Ekipman: Öncelikle cam taş mozaik çalışıyorsanız ilk ihtiyacınız olan malzeme yuvarlak uçlu mozaik kerpetenidir. Çift bıçaklı yuvarlak uçlu kerpetenler ile cam mozaik taşları bileklerinizi yormadan kolayca kırabilirsiniz. Bunun yanında cam taşları tutmanıza yarayacak bir mozaik cımbızına ihtiyacınız olacak.

Yardımcı Mozaik Malzemeleri: Mozaik çalışmanızı yapacağınız yüzey seçimi oldukça önemlidir. Dış mekanda kullanılacak mozaiklerde çalışmanın nemden etkilenmemesi amacıyla seramik kullanılabilir. İç mekanda ise genellikle ahşap MDF kullanılır. Yuvarlak uçlu mozaik kerpeteni ile kesilen parçaları ahşap üzerine yapıştırmak için mozaik tutkalı kullanılır.

Cam Mozaik Taşlar: Mozaik çalışmalarının yapıldığı temel malzemedir. 3 mm kalınlığında olan cam mozaik taşlar kırılma kolaylığı bakımından idealdir. Genellikle 2cm * 2cm veya 1cm * 1cm boyutunda olan taşlar mozaik yapımında kullanılır. 1cm*1cm boyutunda olan mozaik taşlar kırılmadan kullanılabilir ve çocukların çalışması için uygundur. Cam mozaik taşlar çok farklı renk çeşitliliğinde ve boyut alternatifleriyle satın alınabilir. Tüm mozaik taşlar yıkanmış ve kırıklarından ayıklanmış olarak paketlenmektedir.

Mermer Mozaik Taşlar: Mermer taş mozaik çalışmalarında sıkça kullanılan bir malzemedir. 1cm*1cm*1cm boyutunda çok çeşitli renklerde yıkanmış ve kırıklarından ayıklanmış olarak satılmaktadır.

Mozaik Sanatı’nda kullanılan tüm mozaik hobi malzemelerini satın almak ve mozaik atölyemizde bir kahvemizi içmek için Tuzla Tepeören Millenium Mozaik Atölye’mize bekleriz. İletişim için derya.otkun@mozaikcalismalari.com adresine mail atabilirsiniz.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *