DERZLEME İŞLEMİ

DERZLEME İŞLEMİ 

Derzleme İşlemi Malzemeleri

Derzleme İşlemi Malzemeleri

10marifet’te yayınlanan mozaik derzleme işlemini anlattığım videoyu izlemek için tıklayın.

10marifet-Video-Mozaik Derzleme İşlemi

Mozaik çalışmalarına uygulanan derzleme işlemi mozaik taşlarının bir arada durmasını sağlar, taşların zamanla düşmesini engeller.

Aynı zamanda çalışmaya mozaik etkisi katar. Çalışmanın pürüzsüz olması ve kesik cam parçalarının zarar vermesini engellemesi açısından da önemli bir işlemdir.

Mermerin patlatma denilen iç yüzeyi ile yapılan mozaik çalışmalarına derz verilmez.

Derz işleminde renk seçimi çok önemlidir, yapılan çalışmanın rengine göre derz rengi seçilmelidir. Genellikle grinin tonları kullanılır. Beyaz ve açık renkler yapılan çalışmayı geri planda bırakarak derz aralarını öne çıkarır, bu nedenle açık renk derzden uzak durmanızı tavsiye ederim.

Derz malzemesi hazırlanırken derz uygulanacak çalışmanın büyüklüğüne göre bir miktar derz harcı plastik bir kaba konur, içine istenilen renkte akrilik boya ve su katılarak karıştırılır. Kıvamının akıcı olmaması gerekir, boşluklara uygulanamayacak kadar sert de olmamalıdır. Hazırlanan harç spatula yardımıyla veya elle mozaik taşların arasındaki boşluklar dolacak şekilde mozaik çalışmasına uygulanır. Eldiven kullanılarak elle de uygulama yapılabilir.

Uygulama sırasında çalışmanın kenar kısımları da dahil olmak üzere hiçbir yerde boşluk kalmadığından emin olunmalıdır.

Derz mozaik malzemesinin mozaik çalışması üzerine uygulaması bitirildiğinde havlu kağıt ile çalışmanın yüzeyinin kabası alınarak temizlenir. Ardından ıslak mendiller kullanılarak çalışma üzerindeki fazlalık derz malzemesi temizlenir ve bir gün süreyle kurumaya bırakılır. Ertesi gün eldiven giyilerek porçöz ile temizleme işlemi yapılır. Mozaik taşları üzerinde derz artıkları kalmışsa, üzerine porçöz dökülerek bir fırça yardımıyla temizlenir. Ardından su ile yıkanarak kurumaya bırakılır. Derzleme işlemi esnasında mozaik çalışması ıslak mendil ile iyice temizlenirse porçöz uygulamasına gerek kalmaz.

İstenilirse mozaik çalışmasına parlatıcı emprenye uygulanarak parlak bir görünüm kazanması sağlanır. Emprenye hem parlaklık veren hem de çalışmayı dış etkenlerden koruyan bir mozaik malzemesidir.

Mozaik kursumuzda derz rengi seçimi ve derzleme işlemleri uygulamalı olarak öğretilmektedir.

Mozaik için gerekli malzemelerin temini ve mozaik kursu ile ilgili derya.otkun@mozaikcalismalari.com adresine e-posta gönderebilirsiniz.