MOZAİK MALZEMELERİ

İhtiyacınız olan tüm mozaik sanatı malzemelerini satın alabilirsiniz. Mozaik taşlar çok çeşitli renk ve boyut alternatifleri ile yıkanmış ve kırıklarından ayıklanmış paketler halinde Tuzla Tepeören’deki mozaik atölyemizde satışa sunulmaktadır. Bilgi almak için mail atabilirsiniz.

10marifet ‘te yayınlanan mozaik malzemelerini anlattığım videoyu izlemek için tıklayın.

10marifet-Video-Mozaik Yapımında Kullanılan Malzemeler

MOZAİK ÇALIŞMALARINDA KULLANILAN MOZAİK MALZEMELERmozaik-malzemelerİ

Elmas uçlu kerpeten: Cam mozaik taşların (BTB) kesimi için elmas uçlu kerpeten kullanılır. Mozaik kerpeteninin yuvarlak bıçakları değiştirilerek uzun yıllar kullanılabilir.

Cam mozaik taşları: Çeşitli renklerde cam mozaik taşları, temizlenmiş ve 1*1 cm’lik veya 2*2 cm’ lik poşetler halinde atölyemizden satın alabilirsiniz.

Mermer mozaik taşları: Çeşitli renklerde mermer mozaik taşları, 1*1*1 cm boyutunda poşetler halinde satın alabilirsiniz. Mermer taşlar örs ve çekiç veya betoncu kerpeteni ile kırılarak mozaik çalışmalarında kullanılır.

Mozaik cımbızı: İnce uçlu mozaik cımbızı özellikle küçük parçaların tutulması ve yerleştirilmesinde çok kullanışlıdır.

Koruma gözlüğü: Mozaik çalışmalarınız sırasında gözlüğünüzü taktığınızdan mutlaka emin olun.

Yapıştırıcı: Ahşap üzerine yapılan mozaik çalışmalarında kuruyunca şeffaflaşma özelliği olan yapıştırıcı (beyaz tutkal), seramik üzerine yapılan çalışmalar için silikon bazlı yapıştırıcı kullanabilirsiniz. Kağıt üzerine uygulanan indirect teknik için evde hazırlanan un tutkalı kullanılabilir. Ravenna tekniğinde taşıma amacıyla tavşan tutkalı kullanılır.

Mozaik uygulanacak malzeme: İç mekanda kullanılacak mozaik çalışmaları için ahşap sunta kullanabilirsiniz. Marangozdan istediğiniz ölçülerde MDF kestirerek üzerine mozaik yapabilirsiniz. Farklı şekillerde ahşap malzemeler üzerine de mozaik uygulanabilir. Dış mekan çalışmalarında ahşabın yağmurdan zarar görme ihtimali nedeniyle seramik üzerine çalışmakta fayda var.

Smalti: Yuvarlak plakalar halinde ve hazır kesilmiş halde satılan, renk çeşitliği çok fazla olan cam mozaik malzemesidir. Özellikle antik mozaik tablolarda kullanılır.

Hammer and hardie (çekiç ve örs): Mermer ve smalti kırmak için kullanılan mozaik malzemesidir. Örs (hardie) kuvveti ve sesi absorbe etmesi amacıyla bir kütüğün içine monte edilir, mozaik taşı (mermer veya smalti) çekiç ve örs arasında tutularak çekiç(hammer)  darbesi ile kırılır. Bilekleri yormadan mozaik çalışma avantajı sağlar.

Derz dolgusu: Mozaik çalışmanız bittiğinde aradaki boşlukların dolması ve çalışmaya mozaik görünümü vermesi için derzleme işlemi sırasında kullanılan mozaik malzemesidir. Akrilik boya veya toz boyalar kullanılarak renklendirilebilir.

Porçöz: Mozaik çalışması üzerine uygulanan derzin kurumasının ardından kalan derz artıklarının temizlenmesi için kullanılan mozaik malzemesidir.

Eldiven: Mozaik yapımının derzleme ve derz temizliği aşamalarında ellerinizin derz ve porçöz malzemelerine maruz kalmaması için gereklidir.

Çimento: Gömme yöntemi ile uygulanan direct teknikte ve Ravenna tekniğinde kullanılan mozaik malzemesidir.

Sargı bezi: Ravenna tekniğinde mozaiğin geçici yerinden kalıcı yerine taşınması amacıyla kullanılır.

Kil veya kireç: Ravenna tekniğinde geçici tutucu malzeme olarak kullanılır.

Yan malzemeler: İsteğe bağlı olarak çalışmalarınızda mozaik ile birlikte değişik malzemeler de kullanabilirsiniz. Takı malzemesi satan dükkanlarda mozaik çalışmalarında kullanılmaya uygun şekil ve kalınlıkta malzemeler bulunuyor. Metal ve akrilik parçalar, boncuklar, seramik objeler, deniz kabukları, taşlar, kahve çekirdekleri gibi malzemeler kullanılabilir. Hayal gücünüze kalmış. 😉

Fırça-faraş takımı: Masanızdaki kırık cam ve mermerleri süpürmek için kullanacağınız vazgeçilmez bir mozaik malzemesidir.

Çizim defteri, çizim gereçleri ve kuruboya: Bir mozaik çalışmasına başlamadan önce çalışmayı defter üzerine çizerek kuru boya ile boyayabilirsiniz, böylece bittiğinde nasıl olacağı ile ilgili fikir edinirsiniz. Hazır bir mozaik çalışmasından kopya ederek çalışacaksanız kopya kağıdına ihtiyacınız olacaktır. Bunlarla birlikte cetvel, pergel gibi malzemelerin de mozaik yapımı için elinizin altında bulunmasında fayda var.

Mozaik kursumunda tüm malzemeler detaylı olarak tanıtılmakta, kullanım alanları, avantaj ve dezavantajları uygulamalı olarak öğretilmektedir.