MOZAİK KURSU

MOZAİK KURSU VE MOZAİK WORKSHOP

MOZAİK KURSU

Seramik Club Mozaik Atölyesi Tuzla Tepeören ‘de yeşillikler içinde sımsıcak bir ortamda mozaik öğrenmeye ne dersiniz? Direk yöntemden Ravenna yöntemine mozaik sanatında kullanılan tüm mozaik tekniklerini deneyimleyerek öğreneceğiniz mozaik kursumuz her yaşta ve seviyede katılımcılar için uygundur. Mozaik kursumuz haftasonu birgün 3 saat olarak gerçekleşir. Çalışma grupları en fazla 5 kişiliktir. Kullanılacak mozaik malzemelerini ve mozaik taşlarını kendiniz temin edebileceğiniz gibi atölyemizin sunduğu imkanlardan da yararlanabilirsiniz. Mozaik Kursunda öğretilecek teknikler şunlardır:

 • Yuvarlak uçlu cam mozaik kerpeteni ile BTB mozaik taşı ve vitray camı kırma ve şekillendirme teknikleri
 • Hammer and hardie (örs ve çekiç) kullanarak mermer taş kırma teknikleri
 • Mozaik dizilimi (Andamento) uygulama teknikleri
 • Ahşap, tuval, file veya çimento üzerine direk yöntem kullanarak uygulama teknikleri
 • Un tutkalı hazırlanması ve tutkal ile indirect uygulama teknikleri
 • Seramik üzerine mozaik uygulama ve tasarım teknikleri
 • Vitray camı ile mozaik uygulama teknikleri
 • İtalya’ da yaygın olarak kullanılan ileri bir mozaik yöntemi olan Ravenna yöntemi ile kil veya kireç üzerine mermer ve/veya doğaltaş uygulaması
 • Tüm kullanılan tekniklerin avantaj ve dezavantajlarının değerlenlendirilmesi, mozaik malzemelerinin tanıtımı
 • Derz çimentosu renklendirme ve uygulama teknikleri
 • Mikro mozaik uygulama teknikleri (Mikro mozaik takı yapım teknikleri) Mikro mozaikte kullanılan fileto (ince cam çubuk) çekme uygulamaları.

Mozaik Atölyemiz Tuzla Tepeören’de Studio Millenium konutlarındadır.

Mozaik kursu ve atölye hakkında ayrıntılı bilgi ve sorularınız için derya.otkun@mozaikcalismalari.com adresine e-posta gönderebilirsiniz.

 Okyanus Mozaik Tablo (50*70 cm)Direk yöntem ile çalışılmış cam mozaik tablo  Cocuk_mozaik_tablo (50*70 cm)Direk yöntem ile çalışılmış mermer ve cam mozaik tablo

MOZAİK WORKSHOP

Her hafta kursa gelemem, temel bilgi ve becerileri edineyim sonrasında evde de kendimi geliştiririm diyorsanız mozaik workshop’larımız tam size göre. Seramik Club Atölyesi Tuzla Tepeören’de bulunmaktadır.

Cam Mozaik Workshop

Aşağıda linklerini iletmiş olduğum 10marifet.org sitesinde yayınlanmış olan video çekimlerimde görmüş olduğunuz el aynasını yapıp derzliyoruz. Mozaik atölyemiz başlangıç seviyesi katılımcılar için uygun olup ortalama 4 saat sürmektedir. Temel cam kırma, cama şekil verme, dizilim ve derzleme tekniklerini öğreniyorsunuz. Aynı zamanda cam mozaik malzemeleri, cam mozaik sanatında kullanılan diğer mozaik teknikleri hakkında teorik bilgi ediniyorsunuz. Workshop’da dağıtılacak dökümanlar  ve kullanılacak tüm mozaik malzemeleri atölye tarafından sağlanıyor.

10marifet-Video-Mozaik Yapımı Hakkında Genel Bilgiler

10marifet-Video-Mozaik Nasıl Yapılır?-1

10marifet-Video-Mozaik Nasıl Yapılır?-2

10marifet-Video-Mozaik Nasıl Yapılır?-3

ı
Mermer Mozaik Workshop

Mermer workshop’umuz başlangıç seviyesi katılımcılar için uygun olup ortalama 4 saat sürmektedir. Tuval üzerine sizin seçeceğiniz bir desen ile mermer mozaik tekniği uygulaması yapıyoruz. Örs ve çekiç kullanarak mermer kırma ve betoncu kerpeteni ile mermer şekillendirme tekniklerini öğreniyor, pratik yapıyorsunuz. Mermer mozaik sanatında kullanılan diğer malzeme ve ileri seviye mermer teknikleri hakkında teorik bilgi ediniyorsunuz. Kullanacağınız tuval ve mermer dahil tüm malzemeler atölye tarafından sağlanıyor.

Cam ve mermer mozaik workshop’larımız hakkında ayrıntılı bilgi ve sorularınız için derya.otkun@mozaikcalismalari.com adresine e-posta gönderebilirsiniz.